Son 6 ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf (jpg, jpeg, png, gif formatlarından birinde olmalıdır.)
gg/aa/yy
TYT yılı seçiniz.
2021 TYT puanı 150 ve üzeri ya da dönüştürülmüş 2020 TYT taban puana sahip adaylar başvurabilir.
Aktif olarak kullandığınız cep telefonunuzu yazınız.
Aktif olarak kullandığınız e-posta'nızı yazınız.
Özel Yetenek Sınavı Başvuru Ücreti: 150 TL
ÖDEME YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Açıklama: Açılan ödeme ekranında "Yeni Öğrenci Ödeme" seçiniz. Ödeme türü için “Diğer Ödeme” seçiniz. Açıklamaya “Tiyatro Özel Yetenek Sınavı Ücreti” yazınız. Sınav Başvuru Ücreti ödemesini tamamlamayan adayların başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.
VİDEOLARI YÜKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

- Yukarıdaki linkten 3 videonuzu da ardarda yükleyebilirsiniz.
- Videolarınızı yükledikten sonra başvurunuzu tamamlamak için bu ekrana geri dönmeyi unutmayınız.
Aday başvurumun tamamlanması için bilgime sunulan Aydınlatma Metni ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na uygun olarak; Kişisel verilerimin, Üniversite’nin sunmuş olduğu hizmetlerden yararlanmam ve aday başvuru süreçlerimin yürütülmesi amacıyla gerekli hallerde bu hizmeti Üniversite adına sağlayan yurt içinde ve yurtdışında bulunan ilgili tedarikçilerle ve yedekleme amacıyla yurtdışında bulunan bulut hizmeti firmaları ile paylaşılacağının farkındayım.

İSTANBUL OKAN ÜNİVERSİTESİ KONSERVATUVARI

TİYATRO BÖLÜMÜ ÖZEL YETENEK GİRİŞ SINAVI 2021
 


Başvuru ve 1. Aşama için Video Gönderme Dönemi:
27 Temmuz-15 Ağustos 2021

Özel Yetenek Sınavı 1. Aşama (Değerlendirme):
16-19 Ağustos 2021

 

1. Aşama Sonuçları ve 2. Aşama Atölye Programlarının İlanı:
20 Ağustos 2021

 

2. Aşama Atölye Sınavları (Yüz yüze):
21-28 Ağustos 2021

 

 

Başvurular sadece internet üzerinden yapılmaktadır. Başvuru için yan taraftaki online başvuru formunu doldurmanız ve hazırladığınz videolarınızı sisteme yüklemeniz gerekmektedir.
 

2021 YKS Temel Yeterlik Testi (TYT) puanı 150 ve üzeri ya da 2020 YKS Temel Yeterlik Testi (TYT) puanı 200 ve üzeri olan adaylar sınava başvurabilir.
 

Tiyatro Bölümü Özel Yetenek Giriş Sınavı Jürisi:

Öğr. Gör. Murat Karasu | Öğr. Gör. Naz Erayda
Öğr. Gör. Derya Alabora | Öğr. Gör. Gülce Uğurlu
Öğr. Gör. Atilla Şendil | Öğr. Gör. Mine Çerçi
Öğr. Gör. Levent Dönmez | Öğr. Gör. Erkan Uyanıksoy
Öğr. Gör. Hasan Şahintürk | Öğr. Gör. Cengiz Arslan
Doç. Seta Kürkçüoğlu | Öğr. Gör. Erdinç Anaz
Dr. Öğr. Üyesi Ata Ünal | Öğr. Gör. Mustafa Kaplan


İstanbul Okan Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Özel Yetenek Giriş Sınavı iki aşamalı ve çok basamaklı bir seçme sınavıdır.
 

Birinci aşamada adayların performansları video kayıtları üzerinden değerlendirilecektir.


Başvuru için, siz adaylarımızın web sayfalarımızda bulunan çevrimiçi başvuru formunu doldurmanız, önceden hazırladığınız videoları başvuru formu içinden yönlendirileceğiniz bağlantı üzerinden sistemimize yüklemeniz gereklidir.  Değerlendirmenin olabildiğince sağlıklı yapılabilmesi için adaylarımızın aşağıdaki hususlara dikkat etmelerini rica ediyoruz.


Birinci Aşama için Video İçerikleri:

Adayların, bu aşama için başvuru sırasında sisteme

 • bir dram parçası,
 • bir komedi parçası ve
 • bir şiir içeren

3 ayrı kısa video yüklemeleri gerekmektedir.

Her bir videonuz en fazla 3 dakika olabilir.

 

Video-1: Dram- Her adayın ilk videosu dram parçasını içeren video olmalıdır. Bu videonuz, daha önceden hazırlamış olduğunuz, klasik ya da çağdaş oyunlar arasından seçilmiş bir tiradı oynarken yaptığınız kaydı içermelidir.

 1. Bu videonun başında 10 saniye kadar hiçbir şey yapmadan kameraya bakarak durun.
 2. Sonra adınızı, soyadınız, yaşınızı ve yaşadığınız yeri söyleyin.
 3. Ardından oynayacağınız rolün adı, oyunun adı, oyunun yazarının adını belirtin.
 4. Tiradınızı oynayın.

 

Video-2: Komedi- Bu videonuz, daha önceden hazırlamış olduğunuz, klasik ya da çağdaş oyunlar arasından seçtiğiniz  bir komediden aldığınız bir tiradı oynarken yaptığınız kaydı içermelidir. Ad, soyad, yaş gibi bilgilerinizi bu video kaydında belirtmenize gerek yok.

 1. Videonun başında sadece oynayacağınız rolün adı, oyunun adı, oyunun yazarının adını belirtin.
 2. Tiradınızı oynayın.


Video-3: Şiir- Bu videonuz, dünyadan veya Türkiye’den bir şairin seçtiğiniz bir şiirini ezbere okurken yaptığınız video kaydını içermelidir.

 1. Videonun başında şiirin ve şairin adını söyleyin.
 2. Şiirinizi okuyun.

Lütfen hiçbir videonuzun arkaplanında müzik veya ses efekti kullanmayın.

Yukarıda belirtilen her bir videoyu sisteme yüklemeyen adayların başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.
 

Video Dosyalarınızı Adlandırma:

Video dosyalarınızı adlandırırıken

 • Ad_Soyad_Dram,
 • Ad_Soyad_Komedi,
 • Ad_Soyad_Siir

formatında ve Türkçe karakter kullanmadan adlandırın. Örneğin Ayşe Özşen adlı bir adayın göndereceği video dosyalarının adları, kaydın .mp4 formatında olduğunu varsayarsak, şöyle olacaktır:

 • Ayse_Ozsen_Dram.mp4
 • Ayse_Ozsen_Komedi.mp4
 • Ayse_Ozsen_Siir.mp4

Videolarınızı kaydederken dikkat etmeniz gerekenler:

 • Her bir videonuz en fazla 3 dakika uzunluğunda olsun. Hiçbir videonuzun 3 dakikayı geçmemesine özen göstermenizi rica ediyoruz. Daha kısa da olabilir.
 • Lütfen videonuzu tek planda ve kesintisiz kaydedin. Görüntüleri kurgulamayın, montaj yapmayın.
 • Videolarınız cep telefonlarınızın kameraları başta, elinizin altında olan ya da ulaşabileceğiniz herhangi bir dijital video kaydedici ile kaydedebilirsiniz. Görüntü ve ses kalitesinin hakkınızda sağlıklı bir değerlendirme yapabileceğimiz düzeyde olması yeterlidir.
 • Videonuzu siz ya da başkası kaydedebilir. Kendi yaptığınız kayıtlarda sizin kaydı başlattıktan sonra ve bitirmek için yapacağınız hareketlerin video içinde yer alması sorun yaratmaz, merak etmeyin.
 • Kaydı yaptığınız ortamda dikkat dağıtabilecek unsurların olabildiğince az olmasına dikkat edin.
 • Görüntüde sizden başkalarının olmamasına, sizin duyulmanızı engelleyecek seslerin yer almamasına özen gösterin.
 • Önünde durduğunuz yerin, arkaplandaki görüntünün olabildiğince yalın ve nötr olmasına dikkat edin.
 • Yüz ifadenizin net görünebilmesi için önden  ve yandan yeterince ışık almaya çalışın.. Ancak yüzünüzde ışık patlamalarına neden olacak çok güçlü bir ışığın, doğrudan güneşin önünde bulunmaktan kaçının.
 • Kayıt boyunca tüm bedeninizin görünmesi gerekir. Ayak ucunuzdan başınızın üstüne kadar tüm bedeninizin videoda görünür olmasına dikkat edin. Ancak çerçeve içinde çok küçük kalacak kadar da uzakta durmamaya özen gösterin.
 • Kaydı yaptıktan sonra lütfen gözden geçirip görüntü ve ses kalitesi ile videodaki pozisyonunuzu  kontrol ediniz. Videoda yan veya başaşağı çıkmadığınızdan emin olunuz.
 • Videolarınız yaygın olarak kullanılan herhangi bir video formatında olabilir. .mp4, .mov,.avi, .wmw, .flv, .avchd, .webm, .mkv en yaygın olarak kullanılanlar arasındadır.
 • Son olarak, sisteme yüklemenden önce, video dosyalarınıza adlandırırıken yukarıda belirtilen şekilde ve Türkçe karakter kullanmadan adlandırmanızı yeniden hatırlatıyoruz. Video dosyalarının adlarında Türkçe’ye özgü karakterler kullandığınızda, dosyaların Internet üzerinden transferi sonrasında bu Türkçe karakterlerin tanınmadığı durumlar oluşabiliyor ve isminiz anlaşılmaz hale gelebiliyor. Bu durumu önlemek için sizin de dosya adlarında Türkçe karakter kullanmamanızı rica ediyoruz.

Not: Başvuruların son günlerinde aşırı  yoğunluk dolayısıyla Internet hatlarında ve sistemde oluşabilecek yükün videolarınızı yüklerken normalden uzun beklemenize neden olmaması ve gecikmemeniz için başvurularınızı son güne bırakmamanızı öneririz.


İkinci aşama diğer tüm konservatuvar ve tiyatro bölümlerinden farklı olarak, 7-10 gün arası bir sürece yayılan Atölye Sınavları şeklinde yapılmaktadır. Bu aşama, sahnede ya da atölyenin gerektirdiği fiziksel mekanlarda yüzyüze olarak gerçekleştirilecektir. Oyunculuk ve Sahne, Duyuş ve Ses, Konuşma ve Diksiyon, Hareket, Doğaçlama, Fiziksel Tiyatro gibi ana başlıklar altında yapılan atölye çalışmalarından ve sonunda yapılacak olan mülakattan oluşur. Atölye sınavları programı sadece 2. Aşama sınavına girmeye hak kazanan adaylara gönderilir.


Atölyeler seçimlerin sadece kısa sahne performansları ile değil, aday öğrencilerin birçok yönden daha uzun süre gözlenebildiği bir süreçle yapılabilmesine olanak tanıyacak ve sınav stresini en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır.

 

Tiyatro Bölümü başvurularına ilişkin e-postayla veya web sitesinden daha ayrıntılı bilgi alabilir, güncel gelişmeler için sosyal medyada bizi takip edebilirsiniz. 


İstanbul Okan Üniversitesi Konservatuvarı - Tiyatro Bölümü
Uzunçayır Cad. No: 4/A 34722 Hasanpaşa - Kadıköy / İstanbul
Telefon: 0 (216) 325 48 18 / 1504
E-Posta: tiyatro@okan.edu.tr
Web:
https://www.okan.edu.tr/konservatuvar/bolum/331/tiyatro/

 

@okantiyatro

@OkanTiyatro

İOÜ Konservatuvarı Tiyatro Bölümü

 

Başvuru ücreti 120 TL’dir. Ödemeler başvuru sırasında online olarak kredi kartı ile yapılabilir. Alternatif olarak Vakıfbank Kadıköy Şubesine de ödeme yapabilirsiniz.

Bankadan yatırmanız durumunda açıklama bölümüne Adınız, Soyadınız ve “Tiyatro Giriş Sınavı Ücreti” ibaresi yazınız.


Hesap No - IBAN: TR35 0001 5001 5800 7299 6894 98 (Vakıfbank Kadıköy Şubesi)

SWIFT Hesap No: TVBATR2A(Yurtdışından Başvuru Yapacak Adaylar için)